Zimowa nostalgia #1
2.jpg

Ze względu na sentyment do pięknych białych zim sprzed ery globalnego ocieplenia, mamy skłonność do ekologicznych rozwiązań. Szukamy ich, jeżdżąc na targi i konferencje, takie jak Copenhagen Fashion Summit. 

Wiele z nich nas zachwyciło i przekonało, że odpowiedzialna moda to przyszłość naszej branży. Choć przyznajemy, że nie zawsze i nie wszędzie byliśmy w stanie je wcielić w praktykę, ze względu na dostępność i koszt lub aspekt praktyczny.

Chwilowo, poszliśmy na kompromis w kilku kwestiach. Na przykład tam, gdzie na szali była wygoda noszenia naszej bielizny. Dlatego wełniana dzianina, z której uszyta jest kolekcja Wintry Cities ma domieszkę elastan-u, czyli sztucznego włókna. Ubrania stają się dzięki niej "drugą skórą". Takiego efektu nie udało się nam osiągnąć, stosując materiał 100% naturalny, choć nasza konstruktorka podjęła niejedną próbę. 

O zastosowaniu plastikowych, a nie metalowych zatrzasków w zapięciach body, także przesądziła metoda prób i błędów. Ostatecznie wybraliśmy nieprzyjazny środowisku plastik, bo sprawia, że zapięcie w body jest naprawdę niewyczuwalne. Możesz chodzić lub biegać, bez obawy o obtarcia. 

Za to nasze zatrzaski przyszyte są ręcznie (zgodnie z filozofią eco-designu), dzięki czemu, gdy bielizna się zużyje, będzie je łatwo odseparować od reszty produktu i przeznaczyć do recyklingu. 

Z czasem chcielibyśmy zastąpić plastik jego ekologiczną alternatywą. Kalifornijski start-up Mango Materials wymyślił jak zrobić kompostowalny biopolimer z biogazu, który jest odpadem. 

Dr Anne Schauer-Gimenez, z którą rozmawialiśmy na kopenhaskim szczycie poświęconym modzie odpowiedzialnej twierdzi, że za jakiś czas będzie można kupić guziki i zatrzaski wyprodukowane w tej technologii. O ile tylko będą chętni i będzie ich na tyle wielu, żeby produkt stał się atrakcyjny cenowo. A to z kolei zależy już tylko od nas - producentów odzieży. 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoplo.pl